Informacje dla kursantów, rodziców i opiekunów. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dokumenty do pobrania. Wszystko co kursant, rodzic lub opiekun powinien wiedzieć.
Upraszczając, na kurs prawa jazdy można się zapisać nie wcześniej niż na 3 miesiące przed ukończeniem 18 lat.
Przykład : Pani Kasia ukończy 18 lat dopiero 16 listopada 2018. a więc na kurs może się zapisać dopiero 16 sierpnia 2018 roku.
Aby zapisać się na kurs prawa jazdy kursant musi uzyskać numer PKK, który jest nadawany przez Starostwo w miejscu zameldowania. Po uzyskaniu numeru PKK, można bez przeszkód zapisać się na kurs w dowolnym ośrodku szkolenia kierowców.
Numer PKK jest nadawany przez Wydział Komunikacji lub Starostwo w miejscu zameldowania. Aby złożyć wniosek o nadanie takiego numeru trzeba mieć ze sobą: dowód osobisty, zdjęcie kolorowe (paszportowe) o wymiarach (3,5cm x 4,5cm) i ważne badania lekarskie. W przypadku osób niepełnoletnich dodatkowo potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekunów. Numer PKK wydawany jest praktycznie od ręki, ale w przepisach zastrzeżono, że może to potrwać do 2 dni roboczych.
Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna jest wspólna dla wszystkich osób na kursie i trwa ok. 1-3 tygodni w zależności od grupy i okresu (np. w wakacje uczniowie mają więcej czasu, więc kurs trwa krócej). Część praktyczna jest uzgadniania z kursantem więc wszystko zależy od niego.
TAK, oczywiście. Po poinformowaniu o chęci rezygnacji z dalszego szkolenia, kierownik ośrodka kompletuje dokumenty i oddaje kursantowi (lub w przypadku osób niepełnoletnich rodzicowi albo opiekunowi). Po rozliczeniu się z ośrodkiem zwracany jest elektroniczne numer PKK z informacją o przerwaniu szkolenia. Mając zwolniony nuymer PKK kursant może pójść do dowolnego innego ośrodka i kontynuować kurs.
NIE. Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest dokumentem stwierdzającym, że kursant opanował podstawowe umiejętności kierowania pojazdem i jest gotowy aby podejść do egzaminu państwowego na prawo jazdy. Jest to dokument, pod którym podpisuje się kierownik ośrodka zaświadczając zgodność tego dokumentu z prawdą. Aktualnie nie ma już zaświadczeń. Teraz zwracając PKK, ośrodek zaznacza czy kursant zdał egzamin wewnętrzny czy nie. Bez zdanego egzaminu wewnętrzego nie można zapisać się na egzamin państwowy w W.O.R.D.
TAK. Ośrodek który (dawniej wydawał zaświadczenie a obecnie odsyła PKK z informacją o zdanym egzaminie) poświadcza jednocześcnie, że kursant posiadł umiejętności niezbędne do kierowania pojazdem i jest gotowy aby podejść do egzaminu państwowego. Każde podejście do egzaminu państwowego takiego kursanta liczy się do statystyk "zdawalności" takiego ośrodka.
NIE. Przepisy stanowią, że kursant ma wyjeździć co najmniej 30 godzin, więc w przypadku niestawienia się na jazdach może zostać obciążony karą umowną, ale jazdy mu nie przepadają (przynajmniej u nas).
W przypadku niestawienia się na jazdę bez uprzedzenia, kara wynosi 50% ceny za godzinę jazdy dodatkowej. Jeżeli kursant odwoła jazdę co najmniej dzień wcześniej (w godzinach pracy biura) to nie płaci kary, bo ośrodek szkolenia ma możliwość przesunięcia jazd w grafiku i zapewnienia instruktorowi ciągłości jazdy bez przestojów.
Pierwszych 6 godzin jazd z regóły rozpisujemy po 1 godzinie, aby kursant miał czas przyzwyczaić się do godzinnego siedzenia w samochodzie oraz miał okazję jeździć z różnymi instruktorami. Pozostałe jazdy, gdy już kursant wybierze sobie instruktora, rozpisujemy po 2 godziny do wybranego instruktora.
Zasadniczo przepis stanowi, że kursant powinien (czyli musi) mieć ponad 50% jazd z jednym instruktorem, który zostaje tzw. instruktorem prowadzącym. W praktyce kursant ma rozpisywane jazdy w 80% do jednego (wybranego) instuktora. Oczywiście kursant może zmienić instruktora na innego, lub z różnych przyczyn losowych, część jazd będzie odbywał z innym instruktorem, jednakże ponad 50% jazdy musi być z jednym instruktorem. U nas pierwszych kilka jazd (4 do 6 godzn) rozpisujemy do różnych instruktorów aby kursant wybrał tego z którym najlepiej mu się jeździ. Pozostałe godziny staramy się rozpisywac do jednego (wybranego) instruktora.
NIE. Generalnie to kursant wybiera z którym instruktorem chce jeździć, a przynajmniej u nas tak jest. Istnieją pewne wyjątkowe sytuacje, ale co do zasady to kursant wybiera instruktora. Wyjątkiem może być sytuacja w której jakiś ośrodek ma tylko jednego instruktora. Inny przykład: instruktor którego wybrał kursant uległ wypadkowi (lub po prostu już nie pracuje) wtedy jeżeli kursant miał prawie 50% odbytych jazd, to aby wszystko było zgodnie z przepisami, pozostałe jazdy musi odbyć z innym instruktorem ale i w tym wypadku to kursant wybiera z którym. No chyba że było ich tylko 2, to wtedy jak jeden nie pracuje to zostaje tylko drugi i wyboru nie ma. Zawsze jednak pozostaje możliwość zmiany ośrodka. Czasami dla dobra kursanta ośrodek może sugerować jazdy z innym instruktorem lub zmianę instruktora (jeżeli jest jeszcze na to czas). Może tak być w przypadku gdy wybrany instruktor ma mocno zapełniony grafik i przerwy między jazdami są zbyt długie. wtedy aby kursant nie miał zbyt dużych przerw ośrodek zapewne zasugeruje rozpisanie części jazdy do innego instruktora. Decyzja jednak zawsze należy do kursanta. Jeżeli kursant nie będzie chciał jedździć z nikim innym to jest jego decyzja.
To zależy od ośrodka szkolenia, czy oferuje taką możliwość. U nas można płacić w ratach. Więcej informacji można znaleźć w cenniku oraz bezpośrednio w biurze.
Większość kursantów uważa, że negatywny wynik z „egzaminu państwowego na prawo jazdy” to wina egzaminatora „bo się uwziął” a nie kursanta. No cóż, nie nam sądzić czy tak było czy nie. Każdy kursant ma możliwość złożenia odwołania po
egzaminie (jeżeli uważa że egzaminator niesłusznie go „oblał”), a dodatkowo aby nie narazić się na „zemstę egzaminatora” może poprosić o wykluczenie tego egzaminatora z losowania (aby na niego nie trafić).
Ale odłóżmy na chwilę
emocje i pomyślmy rozsądnie.
Przykład : Egzamin praktyczny (po wyjechaniu z placu) to jazda po mieście przez conajmniej 40 minut. W praktyce jak kogoś „oblewają” to już po 15-30 minutach. Kosztuje to 140 zł. Za te same 140 zł można w OSK wykupić prawie 3-4 godziny jazd. Jeżeli więc zdarzyło Ci się nie zdać, to może zamiast podchodzić czwarty raz do egzaminu i liczyć na fart że się uda, warto jednak zgłosić się do OSK powiedzieć szczerze za co „oblał” egzaminator i poduczyć się aby następnym razem zdać? Wykupienie dodatkowych godzin naprawdę się opłaca. Policzmy: 2 godziny jazdy w OSK z instruktorem, który przećwiczy z kursantem jeszcze raz wszystkie manery jakie mogą być na egzaminie to koszt 90zł. Niezdany egzamin w WORD to jazda po mieście przez 30 minut za 140zł. Zakładając że nie polegniemy na placu manewrowym, lub w pierszych minutach jazdy na egzaminie. Generalnie im krótszy był egzamin tym prawdopodobnie bardziej jest Ci potrzebna dodatkowa pomoc. Tu nie chodzi już nawet o pieniądze. Każdy kolejny egzamin to większy stres dla Ciebie i gorsze statystyki zdawalności dla nas. Nam też zależy na tym żebyś zdała/zdał za pierwszym razem.
Egzamin wewnętrzny trwa dłużej niż egzamin państwowy. Po pierwsze dlatego, że na egzaminie państwowym jazda po mieście (bez placu) trwa ok. 40 minut. Po drugie na egzaminie państwowym podczas jazdy losowane są manewry do wykonania i jazda odbywa się jedną trasą. Na egzaminie wewnętrzym instruktor sprawdza jak kursant wykonuje wszystkie manewry jakie może spotkać na egzaminie, a jazdy odbywa się po wszystkich trasach ezaminacyjnych, a nie tylko po jednej wybranej. Podczas egzaminu wewnętrznego instruktor sprawdza jak kursant sobie radzi w każdej możliwej sytuacji jaka może go spotkać na egzaminie. Instruktor sprawdza znajomość wszystkich elementów, na egzaminie państwowym sprawdzane są tylko 2. Z tych przyczyn na egzamin wewnętrzny rezerwowane są 2 godziny jazd. Przyczym nawet jeżeli kursant niezda egazaminu wewnętzengo to jazda jest nadal kontynuowana i reszta czasu jest wykorzystana na poprawienie błędów. Na egzaminie państwowym w zależności o radzaju błędu, jazda może być przerwana natychmiast lub kursant może wrócić do ośrodka egzaminacyjnego.
Tak. Jeżeli masz jakieś pytanie zadaj je poprzez formularz kontaktowy. Jeżeli będzie to pytanie które może być istotne również dla innych, to odpowiedź zamieścimy tutaj.