Porady dla kursantów
Lublin, dn. 12.03.2008 r.
ikonka artykułu

Jak wybrać ośrodek szkolenia ?

Jest to artykuł dla przyszłych kierowców, którzy chcą zapisać się
na kurs prawa jazdy, ale nie wiedzą który ośrodek szkolenia wybrać.UWAGA ! Nie ważne czy zapiszesz się do nas czy wybierzesz inny ośrodek, ale jeżeli to przeczytasz, unikniesz kilku podstawowych błędów !


Na co zwrócić uwagę ?Jest kilka ważnych rzeczy:
 • Cena : Jest to dosyć ważny czynnik, ale nie jedyny. Oczywiście wysoka cena nie gwarantuje dobrego szkolenia, ale zbyt niska powinna zastanowić. Jest jasne, że nikt nie prowadzi ośrodka charytatywnie i chce zarobić prowadząc działalność szkoleniową, więc zbyt niska cena (jeżeli nie jest to chwilowa promocja) oznacza, że tak naprawdę odbija się na jakości szkolenia. Dlatego po znalezieniu ośrodka, którego cena nam odpowiada należy przyjrzeć się jeszcze kilku innym rzeczom.

 • Samochody : Egzamin zdaje się na samochodach określonych przez W.O.R.D (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). W przypadku lubelskiego WORD są to Toyota Yaris, Opel Corsa C oraz Chevrolet AVEO. Dobrze jest, gdy ośrodek zapewnia jazdę na takich samochodach na których potem zdaje się egzamin. Ucząc się jeździć na takich samochodach jakie są na egzaminie, nauczymy się obsługi samochodu, jego zachowania na drodze i rozmieszczenia przełączników, dźwigni itd.
  Następną ważną sprawą jest stan techniczny samochodów na których prowadzone jest szkolenie. W ośrodkach, które nie oszczędzają na bieżące naprawy i dbają o stan techniczny swoich samochodów rzadziej zdarzają się nieprzewidziane awarie. Oczywiście nie gwarantuje to braku niespodziewanych awarii, ale znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Co prawda zwiększone nakłady na samochody wpływają na cenę kursu, ale zwraca się to dzięki dużo mniejszej awaryjności i zadowoleniu kursantów z bezpiecznej i spokojnej jazdy. Dobrze jest gdy ośrodek szkolenia posiada kilka samochodów, wtedy nawet awaria jednego z nich nie stanowi problemu. Oczywiście pod warunkiem że pozostałe są sprawne.
  ( Osobiście uważam że lepiej by było, gdyby kursant zdawał egzamin samochodem którym uczył się jeździć. Wtedy ośrodki mogłyby kupić samochody które bardziej nadają się do szkolenia i są mniej awaryjne, niż te które wybrał WORD na egzamin. Dodatkowo kursant zdawałby egzamin samochodem który zdążył poznać przez te 30 godzin. Przecież nawet jazda takim samym samochodem, to nie to samo co jazda tym samym samochodem. Nawet kierowcy którzy mają długo prawo jazdy, przesiadając się do innego samochodu, potrzebują trochę czasu żeby wyczuć sprzęgło i poznać zachowanie samochodu. )

 • Sala wykładowa : Mało kto zwraca uwagę na salę wykładową, a powinien to być równie ważny czynnik. Jeżeli ośrodek posiada własną salę wykładową na miejscu (tam gdzie biuro) to odpada nam bieganie między biurem a salą wykładową, w przypadku gdy musimy coś donieść lub potrzebujemy załatwić sprawy papierkowe. Takie salą są przeważnie dużo lepiej wyposażone. Przecież nikt kto wynajmuje salę na godziny, nie będzie biegał z telewizorem, monitorem, magnetowidem czy DVD żeby wyświetlić film szkoleniowy. Ważne jest też wyposażenie takiej sali w pomoce dydaktyczne, gdyż w przypadku pytań ze strony kursantów (nie koniecznie przecież z przerabianego tematu zajęć) można posłużyć się dodatkowymi planszami, makietami skrzyżowań i innymi pomocami, które powinny być na miejscu w ośrodku (o ile oczywiście dany ośrodek takie posiada). Dlatego dobrze jest zapytać się gdzie mieści się sala wykładowa i (jeżeli jest to możliwe) zobaczyć jak jest wyposażona, pomoże to uniknąć rozczarowań w przypadku, gdy wybierając ośrodek z uwagi na to, że jest blisko naszego miejsca zamieszkania, okazuje się że na wykłady trzeba się przemieszczać na drugi koniec miasta.

 • Rankingi - zdawalność : Raz na pół roku jest publikowany ranking ośrodków szkolenia kierowców. Pod uwagę brany jest [%] zdawalności kursantów z danego ośrodka. Niewiele kursantów jednak wie jak to jest liczone. Otóż wynik, to średnia zdawalności ze wszystkich kategorii dla danego ośrodka. Co to oznacza ? A oznacza to, że te wyniki można brać pod uwagę, ale tylko jeżeli chcemy porównać ośrodki, które prowadzą jedną kategorię i tylko takie ośrodki można między sobą porównywać. Dlaczego ? To proste. Zdawalność w takich kategoriach jak "C", "D", "C+E", "D+E" jest o wiele większa niż zdawalność dla kategorii "B". W końcu kursant zdający na kategorię "B" dopiero uczył się jeździć, natomiast pozostałe kategorie robią kierowcy, którzy już mają prawo jazdy od co najmniej kilku lat, i nie muszą uczyć się od nowa przepisów i jeździć, a tylko przesiadają się na większy pojazd i doszkalają się.
  Biorąc teraz 2 ośrodki o tej samej liczbie kursantów na przykład 100 osób i tej samej zdawalności np. 50% dla kat."B" oraz 80% dla pozostałych kategorii, przy czym zakładamy, że pierwszy ośrodek szkoli tylko na "B" a drugi również na pozostałe kategorie, mamy takie wyniki:
  Pierwszy ośrodek z wyliczeń ma zdawalność 50%. (na 100 osób zdało 50)
  Drugi ośrodek na 50 osób na kategorii "B" zdało 25 osób (50%) oraz na 50 osób na pozostałych kategoriach zdało 40 osób (80%). Z obliczeń wynika że zdawalność wynosi 65%. Jak widać jeżeli chcemy porównywać zdawalność, to aby mieć rzetelne wyniki należy to robić porównując ośrodki które prowadzą tylko tą kategorię, która nas interesuje. Być może w przyszłości dane publikowane w gazetach będą podzielone na poszczególne kategorie i wtedy będziemy mieli lepsze wyobrażenie o skuteczności szkolenia w poszczególnych ośrodkach.

 • Terminy jazd i odwoływanie jazd : Zapisując się na kurs warto spytać czy jazdy i terminy są ustalane z góry dla kursanta, czy można wybrać sobie godziny w jakich chcemy uczyć się jeździć. Warto też zapytać się czy jest możliwość odwołania jazdy lub przełożenia jej na inny termin. Czasami w przypadku gdy kursant nie stawi się na jazdę ośrodek stwierdza, że jazda przepada. Więc warto wiedzieć wcześniej jak dany ośrodek podchodzi do takich wypadków.


 • Badania i materiały : Dobrze jest gdy ośrodek zapewnia w cenie kursu badania i materiały. Po pierwsze wychodzi to taniej niż zapisanie na kurs bez badań i materiałów, nawet jeżeli taki kurs jest tańszy, bo koszt podręczników i badań jest mniejszy jeżeli ośrodek zamawia większą ilość. Po drugie mamy z głowy bieganie i stanie w kolejkach do lekarza, bo w większości badania odbywają się na miejscu w ośrodku (tu też liczy się właśnie posiadanie przez ośrodek własnego miejsca do przeprowadzenia takich badań). Po trzecie ośrodek zapewniając materiały dla kursantów dba o to aby były one dostosowane do programu szkolenia. Nie jest to zbyt komfortowa sytuacja gdy kursanci posługują się różnymi podręcznikami a przerabiane zagadnienia są przedstawiane w odmienny sposób.
  Powoduje to zamieszania na kursie i bałagan notatkach kursantów.


Dobrym pomysłem jest poznanie opinii innych kursantów, znajomych lub całkiem obcych ludzi.

W przypadku negatywnych opini warto zapytać jakie czynniki o tym zdecydowały. W przypadku pozytywnych opinii warto spytać o rzerczy tu opisane, wtedy będziemy wiedzieli na co taka osoba zwróciła uwagę.
Nauka jazdy to bardzo specyficzna działalność. W odróżnieniu od innych firm nie ma tu stałych klientów, a ludzie którzy przychodzą na kurs (w większości) nie mają porównania. Jeżeli się nie przejdą po ośrodkach aby porównać ofertę, nie zbiorą opinii innych ludzi, to wtedy przyjmują za normę to, co dany ośrodek im zaoferował.
Dlatego warto zastanowić się, zanim zapiszemy się na kurs, aby nie okazało się, że pochopna decyzja lub niższa cena o 50 zł, zmusiły Cię do wykupienia dodatkowych jazd (ok 30 zł jedna jazda) po 3 niezdanych egzaminach (każdy egzamin to ok 140 zł). Nie mówiąc już o stresie i straconym czasie.

Ostatnia sprawa

Jeżeli nie odpowiada Ci sposób szkolenia lub warunki
ZAWSZE MOŻSZESZ ZMIENIĆ OŚRODEK NA INNY.
Wiąże się to z pewnymi kosztami, ale ZAWSZE możesz to zrobić. Ośrodek ma obowiązek wydać Ci Twoje dokumenty ze szkolenia i z tymi dokumentami możesz się zapisać do dowolnego innego ośrodka.
Poczta | Kontakt
Nauka Jazdy Lublin - Prawo Jazdy Lublin - Kurs Prawa Jazdy
stat4u